+994 55 432 28 29
  info mail vivo-book
Daxil ol
  0 65 Müəllif: Vivo-Book 2 həftə və 3 gün əvvəl
  Franz Kafka - Ernst Fischer
  0  • Franz Kafka - Ernst Fischer

   Ernst Fischer’in Kafka denemesi, günümüzde Kafka konusunda, özellikle yorum bakımından, en temel kaynaklardan biri sayılıyor Bunun başlıca nedeni, Fischer’in Kafka’yı, yapıtlarının tarihsel-toplumsal temellerini doğru saptayarak, çok gerçekçi bir yorumun süzgecinden geçirmiş olması. Paylaştıkları dünya görüşünün farklılığına karşın Fischer’in Kafka karşısındaki konumu, bir yargıcın konumu olarak değil, ama Kafka olgusunu nesnel bağıntıları içersinde, olduğu gibi görmeyi amaçlayan bir düşünürün bağnazlıktan uzak tutumu niteliğiyle belirginleşiyor. Fischer, bu tutumunun altını daha denemenin girişinde çizer:

   “Yapılması gereken şey, Kafka’yı aziz ilan edilmekten korumak; en az bunun kadar önemli bir iş de, Kafka’yı dogmatik aşırılıklara kayanlar karşısında savunmak. Bir aziz değildi Kafka, aziz olmanın çok ötesindeydi: Bir büyük yazardı…”

   Aynı tutum, denemenin son tümcelerinde de vurgulanır. Kafka’nm yaratısını, çöküş yazını ve çöküş

   belirtileri ile olan ilintileri bakımından irdeledikten bu irdeleme sonunda ortaya çıkan Kafkaizm’in sakıncalı yanlarına değindikten sonra, şöyle bağlar sözlerini Fischer: ‘Koşulları aşıldığında, Kafkaizm geçecek.

   Kafka ise kalacak.”   ernst-fischer-franz-kafka.pdf [427.58 Kb] (Count: 13)  Information
  Members of Guest cannot leave comments.