Vivo-Book

Elif Safak - Siyah Süt

632    0    
Elif Safak - Siyah Süt
Elif Şafak’ın anne olduğu senede geçirdiği doğum sonrasını bunalımını anlattığı, aynı anda hem anne hem de yazar olmanın güzelliklerinden ve zorluklarından bahsettiği otobiyografik eseri Siyah Süt, 2007 yılında Doğan Kitap tarafından yayımlanmıştır. Kitap, okurlar ve eleştirmenler tarafından olumlu yorumlar alarak en sevilen Elif Şafak kitapları arasında yerini almıştır.
Kitaptan bir örnek:
“Bir roman yazmak, zaman zaman içinde tek bir an’ı seçip kopartarak, giriş-gelişme-sonuca bağlanıncaya kadar ince ince işlemek demektir;
An’dan zaman doğurma sanatıdır roman, hakikati bozmaktır bir anlamda, samimi sahtekârlık...
Çünkü işin aslı, herkesin gayet iyi bildiği üzere, başı sonu olmaz hikayelerin...
Bu kitap bir roman değil. Ama olsaydı, seneler evvel Ada vapurunda başlardı muhtemelen...”
Kitabın metnine Latif Demirci’nin çizimleri eşlik etmektedir.

“Eğer bir kadın erkeksi özelliklere sahipse, ondan kaçmalı. Ama eğer bu tür özelliklere sahip değilse, bu sefer de o kendinden kaçmalı...” Elif Şafak hamileliği, loğusalığı, anneliği üzerinden bir kimlik olarak annelik kavramını ve içinde çarpışıp duran parmak kadınları anlattığı Siyah Süt’e başlarken Nietzsche’nin bu yargısını seçmiş epigraf olarak... Feminist ve eşcinsel literatür içinden türlü biçimlerde alımlanabilecek olan bu cümle, bizzat Şafak tarafından, bir ‘dasein’ örneği olan otobiyografik romanının başına iliştirilince hesaplar değişiyor!

Kendisine on ay boyu dadanan postnatal depresyondan -nam-ı diğer Lord Poton- kurtuluşu şerefine kaleme aldığı kitabında, oldubitti bir beyin olarak yapılanan yazar, bedene dönüşmesinin tahammül sınırlarını anlatıyor. O beden ki, içinde toplumsal tahayyül ve eril tasavvurca kurgulanmış pek çok prototipi taşımaktan yorgun; bir erkek beynine hapsolmuş kadın ben(de)leri bir kutuya kapatmaya niyetli... .


elif-safak-siyah-sut.pdf [491,08 Kb] (Yüklənilib: 170)

Bölmə:
Məlumat
Hörmətli Guest, sizin qeydiyyatınız olmadığı üçün siz rəy yaza bilməzsiniz.Xahiş edirik qeydiyyatdan keçin.
все шаблоны для dle на сайте newtemplates.ru скачать